„Złote Szkoły NBP – Giganci finansów osobistych”

MZS5   Marzec 23, 2021  
Pani A. Jędrusiak wraz z uczniami przy tablicy z logo projektu

Pani A. Jędrusiak wraz z uczniami przy tablicy z logo projektu

Miejski Zespół Szkół nr 5 w Gorlicach bierze udział w projekcie organizowanym przez Narodowy Bank Polski pt. „Złote Szkoły NBP – Giganci finansów osobistych”. W ramach projektu została utworzona Drużyna Ambasadorów Edukacji Ekonomicznej, w skład której wchodzą: nauczyciele: – p. Halina Klimek (nauczyciel geografii), p. Natalia Gubała (nauczyciel matematyki) oraz uczniowie z klas siódmych i ósmych.

Celem projektu jest aktywizowanie uczniów i nauczycieli do podejmowania działań rozwijających kompetencje ekonomiczne oraz wspieranie rozwoju kompetencji finansowych młodego pokolenia. Formuła konkursu, jak i kolejne zadania spotkały się z dużym zainteresowaniem uczniów, którzy stwierdzili, że jest to wiedza bardzo przydatna, warta pogłębienia.

Pierwszym zadaniem Drużyny Ambasadorów było zorganizowanie spotkania z ekspertem w dziedzinie finansów i bankowości. Wcześniej drużyna przygotowała potrzebne dekoracje i pomoce. Opracowała hasło reklamowe, które stało się mottem programu. /prezentowane na jednym ze zdjęć/

Spotkanie z ekspertem odbyło się 17 marca 2021r. w Miejskim Zespole Szkół nr 5. Jako eksperta Drużyna zaprosiła p. Annę Jędrusiak – absolwentkę Akademii Ekonomicznej w zakresie finansów i rachunkowości, byłą pracownicę banku, wyróżniającą się wiedzą i doświadczeniem z zakresu ekonomii.

Tematem przewodnim spotkania było „Zarządzanie własnymi pieniędzmi”. Na spotkaniu obecna była Pani Dyrektor, a także trzynastu uczniów klasy 7 i 8, którzy dobrowolnie, w ramach przedmiotów matematyczno-przyrodniczych chcieli przybliżyć sobie wiedzę dotyczącą finansów. Spotkanie miało charakter warsztatów edukacyjnych. Chodziło o to, by każdy uczestnik aktywnie w nich uczestniczył.

Najpierw ekspert przedstawił rzeczową a jednocześnie interesującą dla wszystkich prezentację na następujące tematy:

– planowanie i kontrola własnych wydatków, właściwe zarządzanie swoimi finansami, aby móc zaspokoić wszystkie potrzeby,

– rodzaje kont bankowych i kart płatniczych, niebezpieczeństwa  czyhające  ze strony cyberprzestępców w przypadku zakupów przez Internet i płatności elektronicznej oraz sposoby przeciwdziałania im,

– zasady poduszki finansowej i korzyści z jej posiadania,

– różnica między kredytem a pożyczką, rodzaje kredytów, co to jest stopa oprocentowania i Biuro Informacji Kredytowej (BIK), jak nie popaść w spiralę zadłużenia.

Po kolejnych etapach  prezentacji, w oparciu o „burzę mózgów” uczestnicy zadawali pytania, wyrażali swe opinie i znajomość tematu.

Ekspert w porozumieniu z Drużyną przygotował dla uczestników kilka zadań. Były to między innymi

  1. próba zaplanowania budżetu dla czteroosobowej rodziny przy miesięcznym wynagrodzeniu 3000zł netto /według poszczególnych kategorii opłat/
  2. opracowanie kodeksu bezpiecznego korzystania z karty płatniczej oraz rachunku bankowego, by zminimalizować ryzyko oszustw finansowych
  3. przeanalizowanie możliwości wykorzystywania poduszki finansowej /w tym dla ucznia posiadającego określone miesięczne kieszonkowe./
Uczniowie uczestniczący w spotkaniu z ekspertem oraz p. dyrektor Barbarą Kuk

Uczniowie uczestniczący w spotkaniu z ekspertem oraz p. dyrektor Barbarą Kuk

Ogromne zaangażowanie eksperta w opracowanie tych tematów, stworzenie multimedialnej prezentacji adekwatnej do poziomu uczniów klas siódmych i ósmych szkoły podstawowej, aktywizujące metody przekazywania i utrwalania wiedzy, podparte scenografią i pomocami /np. karty bankomatowe/ w niekonwencjonalny sposób przybliżyły uczestnikom treści ekonomiczne, które do tej pory były dla nich obce i niezrozumiałe.

Spotkanie było doskonałym wstępem do kolejnych etapów projektu „Złote Szkoły NBP”. Dekoracje i hasło ułożone przez Drużynę Ambasadorów w celu wypromowania projektu oraz zdjęcia ze spotkania z Panią ekspert Anną Jędrusiak można obejrzeć na poniższych zdjęciach lub w holu szkoły.

Opracowała: Gubała Natalia, Klimek Halina