W bieżącym semestrze organizujemy akcję charytatywną na rzecz Ośrodka Rehabilitacji Zwierząt Chronionych w Przemyślu.
Jesteśmy świadkami niesamowitej kampanii na rzecz zwierząt prowadzonej przez Ośrodek Rehabilitacji Zwierząt Chronionych w Przemyślu. Wielokrotnie nagradzani za swoje działania pracownicy tej placówki, w tym chyba najbardziej na chwilę obecną znani lekarze weterynarii w Polsce: dr Radosław Fedaczyński i dr Jakub Kotowicz podjęli się trudu, by obok zwierząt chronionych zapewnić pomoc wszystkim dzikim zwierzętom, jakie trafiają pod ich opiekę. Niesie to za sobą ogromne koszty, gdyż zwierzętom niechronionym nie zapewnia się wsparcia finansowego, co oznacza, że ośrodek w dużej mierze musi sam je ponosić.Wiele z leczonych w ośrodku zwierząt to niestety ofiary ludzkiej działalności. Weterynarze obok pracy, którą wykonują podjęli się więc ogromnej kampanii edukacyjnej. Przy okazji prezentacji losów zwierząt znajdujących się pod opieką Ośrodka, tłumaczone są ich potrzeby i skutki niewłaściwie niesionej pomocy lub źle realizowanej sympatii do dzikich zwierząt. Kampania ta obejmuje także próbę wypracowania zasad postępowania w przypadku zetknięcia się z chorym bądź rannym dzikim zwierzęciem. Atrakcyjnie przygotowane filmy funkcjonujące na Facebooku – obecnie też w telewizji publicznej – okazują się niezwykle skuteczne, jeśli idzie o reakcję widza, w tym też naszych dzieci. Warto zaznaczyć, że próby poszukiwania wsparcia finansowego w regionie spełzły na niczym, co tłumaczone jest brakiem prawnych możliwości finansowego wspierania leczenia zwierząt nieobjętych ochroną.
Chcielibyśmy pomóc Ośrodkowi w jego działaniach i tym gestem dać znak, że są one potrzebne i ważne dla nas wszystkich. Dlatego pragniemy przygotować akcję charytatywną. Widząc zaangażowanie w temat – bliski sercom dzieci i młodzieży – dostrzegliśmy też szansę, by nauczyć naszych uczniów aktywnego i pozytywnego udziału w sprawach, które postrzegają jako ważne dla siebie. Dlatego akcja ta pomyślana została jako możliwie najbardziej samodzielna praca. Oznacza to, że pomysłodawcami, realizatorami i jednocześnie osobami, które będą miały prawo do radości z ewentualnego sukcesu mają być dzieci i młodzież. Nauczyciele będą tu pełnić rolę doradców, zaś kluczowe decyzje podejmowane będą drogą głosowania.
Na obecnym etapie pracy nasi uczniowie mają za zadanie zbierać pomysły na możliwość pozyskania środków, które umożliwią wsparcie Ośrodka Rehabilitacji Zwierząt Chronionych oraz Centrum Adopcyjne Lecznicy „Ada” funkcjonujące obok Ośrodka. Spotkanie organizacyjne, na którym uczniowie będą mogli zaproponować własne pomysły, odbędzie się w środę 15 stycznia 2020 roku w sali 209 podczas przerwy po czwartej lekcji (co zostanie ogłoszone w komunikacie przez radiowęzeł). Zapraszamy na nie wszystkich chętnych uczniów.
Iwona Strusińska – Dziewic
Iwona Stec
Joanna Moroń
Magdalena Tokarz