28 czerwca zakończył się I tygodniowy turnus półkolonii letniej zorganizowanej przez MZS nr 5 w Gorlicach. Uczestniczyło w niej 112 dzieci. Były one podzielone na 7 grup. Kierownikiem był pan Wojciech Zapłata. Przedsięwzięcie zostało dofinansowane przez Miasto Gorlice.
Pierwszego dnia dzieci zapoznały się z regulaminem, planem półkolonii i przepisami BHP. Poznały także swoich opiekunów. Każdego dnia miały zapewnione śniadanie i obiad i uczestniczyły w rozmaitych grach i zabawach rekreacyjno- sportowych. Uczestnicy wzięli udział w wielu atrakcjach. Odwiedzili Muzeum Lizaka w Jaśle, gdzie poznali historię i sposoby wytwarzania słodyczy, a także mogli wyrabiać własne.
Drugi dzień upłynął na projekcji filmów w kinie Kolory i wizycie w gorlickim muzeum. Dzieci podziwiały ekspozycje i wysłuchały informacji o bitwie pod Gorlicami.
W kolejnych dniach uczniowie odwiedzili budynek PSP, gdzie obserwowali pozorowaną akcję gaszenia pojazdu i wycieku LPG. Strażacy oprowadzili przybyłych po budynku, zaprezentowali sprzęty i wyposażenie. Można było także zobaczyć pracę dyspozytora i jego gabinet. Ogromnym przeżyciem dla zebranych była próba wspinania się po rurze, a także obsługiwanie linii gaśniczej.
Inną atrakcją było wyjście na basen w krytej pływalni „Fala”. Dzieci pod nadzorem ratowników i opiekunów bawiły się w wodzie i grały w piłkę. Pojechały także do Huty Szkła Krosno. Tam zwiedziły budynek i wzięły udział w warsztatach malowania na szkle. Każdy mógł stworzyć własną unikalną kompozycję. Dzieci pracowały z wielkim zapałem i zaangażowaniem. Swe prace zabrały na pamiątkę. Odbyły się także warsztaty profilaktyczne przeprowadzone przez panią pedagog, które zostały zwieńczone tworzeniem tematycznych plakatów.
Ukoronowaniem półkolonii był wyjazd do kopalni soli w Bochni. Tam dzieci zjechały pod ziemię szybem Campi. Zjazd na głębokość 212 metrów bardzo się im podobał. Następnie odbył się przejazd kolejką Kuba. Zwiedzanie miało charakter podróży w czasie. Z pomocą nowoczesnych hologramów uczestnicy przyjrzeli się pracy dawnych górników i warunkom wydobywania soli sprzed setek lat. Wysłuchali wielu ciekawostek, nie tylko z ust przewodników, ale też żupników genueńskich. Na koniec poszli do komory zabaw, gdzie kupili pamiątki, bawili się i korzystali z boiska.
Półkolonijne atrakcje bardzo podobały się dzieciom. Uczestnicy byli pełni wrażeń. Nawiązali nowe znajomości i przyjaźnie. Już z niecierpliwością czekają na drugi turnus oraz na następny rok.
Joanna Bogusz